Prijedlozi za poboljšanja pri remontu 441 lokomotiva

Sve o lokomotivama na ŽS kao i sa drugih uprava.

Prijedlozi za poboljšanja pri remontu 441 lokomotiva

Postod Vice » 16 Mar 2010 22:57

Dakle, Stajs i ja vodimo neke rasprave o nekim stvarima o kojim bi se trebalo povesti računa prilikom remonta lokomotiva.

Dakle 6 lokomotiva serije 441 bi trebao obnavljati MIN, i 6 bi poslane bile u ŽOS Vrutky.

Moje ideje i prijedlozi su:

-moderniji izgled upravljačkog pulta, staviti pult kao u 444
-izmjeniti sheme bojanja upravljačnica,staviti umirujuće plave tonove, kao na Hž nagibnim i SŽ Taurusima.
(dakle pult u svjetlo plavoj nijansi (RAL 5012), ostatak u svijetlo sivoj, gotovo bijeloj(RAL 9016)
-rupičaste obloge zamjeniti punim, ona "mreža" daje staromodnost upravljačnici.
-obavezni retrovitori s grijačima
-električni pogon brisača
-pneumatska stolica MV-a
-bočna stakla zatamljena, tako da se smanji ulaz UV zraka u vrelim ljetnim danima, kao i role-zavjese na šajbama, također zbog sunca.
-postaviti nekakvu kantu za smeće
-lagana rasvjeta, koja nije štetna za oči,ali mora bit adekvatna+ posebno osvjetljene KRV.
-klima tipa Carrier ili Konvekta, niska, kao što imaju 644 lokomotive (ove sadašnje kante na krovovima su do zla boga ružne)
-mali hladnjak + jedan rešo za kuhati kavu na dužim smjenama
-postaviti nove brzinomjere tipa Deuta.
-postaviti mjerila potrošnje el .energije.
...
Ako mi padne na pamet još nešto, nadopisat ću.

Zanimaju me i vaši prijedlozi i komentari.
"Tvoj steg na svakom gradu je gde ti se netko raduje"
Korisnikov avatar
Vice

Pridružio se: 07 Maj 2009 13:06

Re: Prijedlozi za poboljšanja pri remontu 441 lokomotiva

Postod Boris712 » 16 Mar 2010 23:29

Mislim da je ipak bolje instalirati crni pult umesto plavog, i da ta povrsina bude malo rapava. Razlog tome su prljanje, zamascivanje i ogrebotine (teze se primecuju na crnoj povrsini). Crna povrsina takodje slabije reflektuje zarko svetlo koje leti upada u kabinu.
Licno bi voleo da se lokomotive farbaju u staru semu bojanja, samo da postoji logotip na celu i natpis u beloj strafti. Ne izgleda ova crvena tako lose ali narandzasta mi je ipak milija, pogledajte naprimer 441-040 kako lepo i mocno izgleda (samo jos da je operu).
Takodje bi voleo da ostanu ovi veliki okrugli farovi i da ih ne zamenjuju ovim duplim kao na HZ 1141 i ZFBH 441-9.

Sa svim ostalim stavovoma koje je naveo Vice se slazem.
Boris712 - Moderator
MACOSA baš je bona kad je voza majstor Bora
Korisnikov avatar
Boris712
Moderatori

Pridružio se: 04 Feb 2009 19:30

Postod Stajs » 16 Mar 2010 23:44

Sve predloge koje budete ovde napisali bice licno dostavljeni licu,koji ce voditi remont 6 lokomotiva serije 441 u MIN-u !!! Doticni je veoma zainteresovan za vase predloge i zahvaljuje svima onima koji budu dali bilo kakav predlog u ovoj temi !!!!!!!!!!
Slika
Korisnikov avatar
Stajs

Pridružio se: 04 Feb 2009 19:16

Postod damir661 » 17 Mar 2010 00:26

Moje ideje i prijedlozi su:

-moderniji izgled upravljačkog pulta, staviti pult kao u 444
-izmjeniti sheme bojanja upravljačnica,staviti umirujuće plave tonove, kao na Hž nagibnim i SŽ Taurusima.
(dakle pult u svjetlo plavoj nijansi (RAL 5012), ostatak u svijetlo sivoj, gotovo bijeloj(RAL 9016)
-rupičaste obloge zamjeniti punim, ona "mreža" daje staromodnost upravljačnici.
-obavezni retrovitori s grijačima
-električni pogon brisača
-pneumatska stolica MV-a
-bočna stakla zatamljena, tako da se smanji ulaz UV zraka u vrelim ljetnim danima, kao i role-zavjese na šajbama, također zbog sunca.
-postaviti nekakvu kantu za smeće
-lagana rasvjeta, koja nije štetna za oči,ali mora bit adekvatna+ posebno osvjetljene KRV.
-klima tipa Carrier ili Konvekta, niska, kao što imaju 644 lokomotive (ove sadašnje kante na krovovima su do zla boga ružne)
-mali hladnjak + jedan rešo za kuhati kavu na dužim smjenama
-postaviti nove brzinomjere tipa Deuta.
-postaviti mjerila potrošnje el .energije.
...
Ako mi padne na pamet još nešto, nadopisat ću.

U principu se slazem sa svim sto si napisao, ali to ima jedan zakljucak, da je na osnovu ovoga najbolje poslati ne samo tih 6 vec sve preostale 441 na tiristorizaciju u Koncar, odnosno deo njih bi se mogao sklapati u MIN-u kao (ZS 444-016,017,018,019,020) i sada 014.

Ne znam zasto mislis da bi trebalo ugradjivati nove brzinomere Deuta, kada se sada recimo na nekim lok uporebljava novi EV92 (valjda sam potrefio oznaku, imaju ga neke lok 661), zatim mislim da je crna boja, osnosno kompletni pult kao kod 444 sasvim odgovarajuci. Ne znam kako bi se on uklopio na orignal izvedbu od 441, posebno u pogledu displeja i sl, verovatno bilo problema sa decijim bolestima kao sto je bio slucaj kod 461-200.

Pored ovoga sto je Vice napisao, sa cime se u vecini slazem, mislim da bi trebalo obratiti paznju kod lok koje idu u Vrtky, jer se secam nekih prituzbi na osvetljenje instrumenata kada su onih 5 441.7 dosle.

Nazalost mozemo pisati u nedogled ovako jer uvek moze vise i vise, sve zavisi koliko para toliko muzike, ali dozvolicu sebi da kazem da bih ulozio u to da 441 koje nisu imale elektricnu kocnicu da je dobiju.
Korisnikov avatar
damir661
Moderatori

Pridružio se: 04 Feb 2009 19:29

Postod MStefanovic » 17 Mar 2010 00:33

trebali bi da urade unutrasnje osvetljenje i na 441 i na 461 i da za budnik stave onu normalnu papucu ,ovo ostalo je po meni sve ok sto se tice remontovanih lok u minu ...
MS
MStefanovic
Moderatori

Pridružio se: 04 Feb 2009 23:07

Postod romeo_nis » 17 Mar 2010 01:52

Na 661 je EB96 brzinomer.
romeo_nis

Pridružio se: 04 Feb 2009 17:20

Postod hadzibane » 17 Mar 2010 09:24

Obavezno sve lokomotive opremiti sa RDU.Usput,postaviti normalne nosače za retrovizore a ne ove stilizovane armature,odraditi neke električne i mehaničke modifikacije...Ma,sve su ovo do sad spiskovi lepih želja.Šta vredi i da se ovo dostavi nadležnima kad za ovo para kao i uvek NEĆE biti.
Samo laki šminkeraj i to je to.Kao i dosad-tako i odsad,verujte mi!
Tito,Marks i Engels - Emerson,Lake & Palmer

Čika Jova deci...A Čika Nemanja DVA deci...
Korisnikov avatar
hadzibane

Pridružio se: 04 Feb 2009 21:59

Postod Boris712 » 17 Mar 2010 14:09

hadzibane je napisao:Šta vredi i da se ovo dostavi nadležnima kad za ovo para kao i uvek NEĆE biti.

Para hoce biti za to se ne sekiraj ali nazalost ne za neke prakticne inovacije vec za nekom u dzep.
Boris712 - Moderator
MACOSA baš je bona kad je voza majstor Bora
Korisnikov avatar
Boris712
Moderatori

Pridružio se: 04 Feb 2009 19:30

Postod hadzibane » 17 Mar 2010 16:33

Veruj mi Boro...Godinama to znam...To što smo mi napisali samo su puste prazne želje,a niko neće slušati ni stoku,ni ljude,ni ostale sa Foruma i ostalih relevantnih i "relevantnih" činilaca,već "politiku" iz gumene zgrade.A od tamo se zna kakvi vetrovi duvaju.
Tako da je sve što mi pišemo,pusta želja...
Tito,Marks i Engels - Emerson,Lake & Palmer

Čika Jova deci...A Čika Nemanja DVA deci...
Korisnikov avatar
hadzibane

Pridružio se: 04 Feb 2009 21:59

Postod zlatan » 21 Mar 2010 18:48

Dobre predloge stavljate, al kako reče kolega, teško da će vas tko saslušati. Kada su se ES64F4 radile, sa mašinovođama je provedeno 3500 anketa, pa nije ni čudo da je projekat dosta dobro uspio, isto to bilo bi nužno i kod vas (ili nas), no iz prakse znam da malog čovijeka nitko ne želi saslušati (a kamoli jako stručog mašinovođu), pozz
zlatan

Pridružio se: 22 Feb 2009 23:53

Sledeća

Povratak na Lokomotive