Drveni pragovi DA ili NE

Sve o železnici uzanog koloseka.

Drveni pragovi DA ili NE

Postod 661121 » 18 Jan 2013 22:06

Želeo bih da pročitam mišljenja stručnih lica kao i onih koji eksploatišu betonske pragove u saobraćaju.

Poštovane mašinovođe kakva su vaša mišljenja i zapažanja prilikom vožnje???

Moje lično mišljenje je da su drveni pragovi mnogo bolji i da su se bolje pokazali u eksploataciji, pogotovu kod vanrednih događaja kao što su iskakanje kola iz šina. Posle prolaza mernih kola na drvenim pragovima je moguć saobraćaj malte ne redovnom brzinom i nema oštećenja venca točka!!! Betonski pragovi obično budu polomljeni u dužini i do 1 km pa nastaje zastoj u saobraćaju i po nekoliko sati.

Druga strana je visoka cena tih pragova ali im je prednost šo nemoraju da se impregniraju.

Neznam koliko je poznato ali naš jedan čovek je patentirao sendvič prag. Ti pragovi su i dan danas podle 50 godina u eksplataciji na pruzi Pančevo Zrenjanin i nisu propali kao tesni pragovi.

:?: :?: :!: :!: :?
661121

Pridružio se: 18 Jan 2013 00:14

Re: Drveni pragovi DA ili NE

Postod vexvesic444 » 18 Feb 2013 21:47

Nisam stručan,
ali nekako sam više za betonske pragove...
Betonski pragovi imaju mnogo veći vek trajanja od drvenih...
Njihova mana je što čim NPR. šinsko vozilo iskoči iz šina i čim prag naprsne, taj prag mora da se menja...
http://ljubiteljizeleznicesrbijezs.weebly.com/
http://www.facebook.com/LjubiteljiZelezniceSrbijezs

Dobrodošli!!! :)
Korisnikov avatar
vexvesic444

Pridružio se: 02 Nov 2012 21:23

Re: Drveni pragovi DA ili NE

Postod Mali Panta » 23 Feb 2013 14:49

Niste spomenuli da se drveni pragovi elastičniji od betonskih i da su zbog toga pogodniji za pruge sa oštrijim krivinama. Mana betonskih pragova je krutost, krtost i osetljivost na agresivne vode dok im je prednost u tome što su i do dva puta jeftiniji od drvenih, brže se proizvode, imaju duži vek trajanja i nema čekanja na impregnaciju.
Kao i sve u životu, sve ima svoje vrline i mane, svoje da i ne... :)
Ali generalno, mislim da je bolje nabavljati betonske pragove na ravničarskim prugama... :)
Mali Panta

Pridružio se: 11 Jan 2010 21:50

Povratak na Železnica uzanog koloseka